niedziela, 27 listopada 2016

Mechanika frezarki CNC

Głównym bodźcem do rozpoczęcia budowy był dostęp to materiałów oraz urządzeń (frezarki, tokarki, drukarki 3D) w mojej pracy. Do budowy ramy chcę wykorzystać aluminiowe profile Bosch-Rexroth 40x40mm oraz aluminiowe wsporniki, które będą usztywniać konstrukcję. Profile u mnie w pracy są dość często używane i zostaje sporo kiludziesięcio centymetrowych odrzutów. Po docięciu na wymiar, nawierceniu otworów pod kołki, łożyska itp. będą idealną bazą na ramę frezarki.

Do poruszania w osiach XYZ będę używać śruby trapezowej TR8x2. Jest bardzo tania i przy użyciu 2 nakrętek na śrubę można łatwo skasować luzy. Oczywiście najlepszym wyborem są śruby kulowe, jednak są droższe, jedną nakrętką (mimo i zawsze nazywają ją ANTI-BACKLASH) nie skasuje sie całkowicie luzu, a kolejna nakrętka, to kolejny koszt.
Do łożyskowania chcę użyć lożysk liniowych zamknietych na wałkach 12mm. Chętnie użyłbym większych i każdemu to polecam, ale w sklepie mieli największe o średnicy 12. Można oczywiście wysyłkowo z Chin kupić, ale mam obawy co do tolerancji wykonania i wcale nie są tańsze niż lokalnie - dochodzi koszt transportu, w końcu trochę to waży.
Stoły X, Y i Z chcę wyfrezować w aluminium. Zakupiłem kawałek belki o przekroju 100x100mm. Po kilku cięciach mam bazy pod 3 stoły (Y-150x100x10, X-ceownik 170x100x43 o grubości 10, Z-100x100x10) oraz 3 płytki do mocowania nakrętek osi. Reszta elementów bedzie toczona oraz drukowana w plastiku (np. mocowania silników krokowych). Większość elementów mam już zakupioną - głównie na Aliexpress, jednak jeszcze są w drodze. Następnym razem napiszę kilka słów o elektronice i sterowaniu frezarką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz